Notice: Marshal down in race area 30 minutes before race time.
Aug 10, 2019

 
1
Mixed 500m
09:00 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1DRAGON IT INN53:03.57
2RAUNCHY RODENTS32:31.58
3CDBC CREW YAHOO12:05.36
4WAVERUNNERS22:25.63
5SINOPEC 1: WATER WARRIORS42:44.22
 
2
Mixed 500m
09:10 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1LETHBRIDGE LEFTOVERS52:33.10
2GDBC LOADED GUNNELS12:15.60
3OIL CITY CREW22:19.71
4TEAM CT42:29.56
5EDBRC DRAGON BOAT Z32:23.67
 
3
Mixed 500m
09:30 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1VISION BUILDERS53:02.10
2DRACO22:40.65
3SINOPEC 2: FLYING DRAGONS42:48.41
4BOATYLICIOUS32:41.36
5CP RAIL DRAGONS12:39.96
 
4
Mixed 500m
09:40 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1GDBC RESERVOIR DRAGONS42:37.35
2KIDS CANCER CARE PARENTS52:44.78
3EDBRC GOT GAINZ12:06.43
4EDBRC GOT PHO?32:14.07
5DRAGNUM - DRAGON BOAT CALGARY22:12.53
 
5
Mixed 500m
09:50 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1DASA DRAGOONS32:23.19
2.ROCKSTEADY.42:34.40
3SPARTANS12:16.98
4COOL CREW52:50.27
5COULEE CRUISERS22:21.48
 
6
Mixed 500m
10:10 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1FLYING DRAGONS42:39.83
2CDBC YAHOO EVOLUTION12:16.67
3EDBRC DRAGON BLADES32:31.33
4RED EYES PADDLING CLUB22:25.70
5BENNETT JONES WAKE WARRIORS52:43.10
 
7
Mixed 500m
10:20 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1CNOOC SURGE42:42.36
2CONNECT FIRST NEVER DRAG'N32:39.59
3TC ENERGYZER BUNNIES52:47.01
4EDBRC RIVER RATS12:19.45
5WISHMAKERS22:35.95
 
8
Mixed 500m
10:30 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1TD TITANS52:43.89
2EDBRC INCREDIBLE HULLS12:13.83
3BEATUMAN32:39.16
4STANTEC STRIKERS22:37.45
5PETROCHINA CANADA TEAM PHOENIX42:42.88
 
9
Womens 500m
10:40 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1TBCC TUMORNATORS42:52.36
2DRAGNUM CPS BAD BUOYS12:35.63
3CALGARY DRAGON LADIES05:00.00
4COULEE CLASSIC DRAGONS22:40.68
5RESERVOIR DOLLS32:48.46
 
10
Womens 500m
10:50 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1BREAST FRIENDS32:47.77
2TEAM MILES12:37.64
3SNAPDRAGONS42:52.60
4CHEMOSAVVY PINK THUNDER53:02.02
5SISTERSHIP PHOENIX22:44.38
 
11
Womens 500m
11:00 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1SISTERSHIP MAKA POWER42:48.50
2WAKE MY DAY22:39.45
3WOOD'N EYE12:37.80
4OCC SWAMP SIRENS32:45.07
5CHEMOSAVVY PINK LIGHTNING52:55.72
 
12
Womens 500m
11:10 am
Completed
Qualifying Sat Morning
1DRAGON OUR TAILS42:56.82
2INCREDIBLE GALZ22:23.92
3EDBRC DRAGONFLY32:38.72
4CDBC YAHOO ANGELS12:22.92
 
13
C Cup Challenge
11:30 am
Completed
Open
1BREAST FRIENDS32:46.35
2SISTERSHIP MAKA POWER12:42.92
3CHEMOSAVVY PINK THUNDER53:03.90
4SISTERSHIP PHOENIX22:45.62
5CHEMOSAVVY PINK LIGHTNING42:53.61
 
14
Mixed 500m
01:00 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1BENNETT JONES WAKE WARRIORS42:39.49
2SINOPEC 1: WATER WARRIORS52:49.06
3LETHBRIDGE LEFTOVERS32:33.59
4EDBRC DRAGON BLADES22:31.99
5WAVERUNNERS12:30.37
 
15
Mixed 500m
01:10 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1TEAM CT42:38.83
2EDBRC GOT GAINZ12:09.71
3DASA DRAGOONS22:29.38
4RAUNCHY RODENTS32:35.19
5KIDS CANCER CARE PARENTS52:48.50
 
16
Mixed 500m
01:20 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1CP RAIL DRAGONS42:46.85
2COOL CREW52:49.90
3CDBC CREW YAHOO12:06.48
4RED EYES PADDLING CLUB22:24.09
5GDBC RESERVOIR DRAGONS32:37.80
 
17
Mixed 500m
01:40 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1BOATYLICIOUS42:50.48
2SPARTANS22:16.23
3DRAGNUM - DRAGON BOAT CALGARY12:13.68
4CDBC YAHOO EVOLUTION32:17.55
5VISION BUILDERS53:03.34
 
18
Mixed 500m
01:50 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1SINOPEC 2: FLYING DRAGONS52:56.23
2DRACO42:49.00
3EDBRC RIVER RATS22:21.12
4GDBC LOADED GUNNELS12:16.44
5COULEE CRUISERS32:24.77
 
19
Mixed 500m
02:00 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1EDBRC GOT PHO?12:15.48
2OIL CITY CREW05:00.00
3DRAGON IT INN42:55.90
4FLYING DRAGONS32:39.90
5.ROCKSTEADY.22:35.90
 
20
Mixed 500m
02:10 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1EDBRC INCREDIBLE HULLS12:14.83
2STANTEC STRIKERS22:35.93
3CNOOC SURGE52:43.66
4BEATUMAN32:38.72
5TD TITANS42:43.13
 
21
Mixed 500m
02:20 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1CONNECT FIRST NEVER DRAG'N32:36.52
2TC ENERGYZER BUNNIES42:41.87
3WISHMAKERS22:34.18
4PETROCHINA CANADA TEAM PHOENIX52:46.70
5EDBRC DRAGON BOAT Z12:22.09
 
22
Womens 500m
02:30 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1TEAM MILES32:33.61
2DRAGNUM CPS BAD BUOYS12:28.33
3CALGARY DRAGON LADIES42:56.53
5COULEE CLASSIC DRAGONS22:32.42
 
23
Womens 500m
02:40 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1SNAPDRAGONS42:48.38
2CDBC YAHOO ANGELS12:21.45
3CHEMOSAVVY PINK THUNDER53:02.90
4WAKE MY DAY22:36.48
5SISTERSHIP PHOENIX32:46.48
 
24
Womens 500m
02:50 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1TBCC TUMORNATORS42:51.45
2BREAST FRIENDS32:45.37
3SISTERSHIP MAKA POWER22:42.57
4WOOD'N EYE12:34.10
5CHEMOSAVVY PINK LIGHTNING52:54.47
 
25
Womans 500m
03:00 pm
Completed
Qualifying Sat Afternoon
1EDBRC DRAGONFLY22:41.35
2INCREDIBLE GALZ12:26.69
3DRAGON OUR TAILS42:58.89
4RESERVOIR DOLLS32:42.85
5OCC SWAMP SIRENS05:00.00
 
26
Energy Cup 500m
03:10 pm
Completed
Open
1TC ENERGYZER BUNNIES32:44.39
2BEATUMAN22:43.82
3SINOPEC 1: WATER WARRIORS42:47.93
4PETROCHINA CANADA TEAM PHOENIX12:41.35
5CNOOC SURGE53:51.04
Aug 11, 2019

 
28
Womens A Semi 2 500m
09:00 am
Completed
Semifinals Women
1WAKE MY DAY42:28.12
2DRAGNUM CPS BAD BUOYS22:23.72
3CDBC YAHOO ANGELS12:15.86
4WOOD'N EYE32:27.69
5SISTERSHIP PHOENIX52:41.09
 
29
Womens A Semi 1 500m
09:10 am
Completed
Semifinals Women
1EDBRC DRAGONFLY42:33.15
2TEAM MILES32:29.93
3INCREDIBLE GALZ12:17.29
4COULEE CLASSIC DRAGONS22:25.54
5SISTERSHIP MAKA POWER52:36.49
 
30
Womens B Semi 2 500m
09:20 am
Completed
Semifinals Women
1CHEMOSAVVY PINK THUNDER52:50.21
2SNAPDRAGONS32:43.73
3RESERVOIR DOLLS12:36.88
4CHEMOSAVVY PINK LIGHTNING22:43.02
5CALGARY DRAGON LADIES42:49.43
 
31
Womens B Semi 1 500m
09:30 am
Completed
Semifinals Women
1OCC SWAMP SIRENS32:41.63
2TBCC TUMORNATORS22:41.25
3BREAST FRIENDS12:36.48
4DRAGON OUR TAILS42:48.35
 
32
Mixed D Semi 1 500m
09:40 am
Completed
Semifinals Mixed
1DRAGON IT INN53:00.98
2KIDS CANCER CARE PARENTS32:41.92
3DRACO22:39.98
4COOL CREW42:48.73
5OIL CITY CREW12:19.41
 
33
Mixed C Semi 1 500m
09:50 am
Completed
Semifinals Mixed
1CP RAIL DRAGONS42:43.29
2BEATUMAN32:40.11
3GDBC RESERVOIR DRAGONS12:32.30
4BENNETT JONES WAKE WARRIORS22:38.02
5TC ENERGYZER BUNNIES52:44.53
 
34
Mixed D Semi 2 500m
10:00 am
Completed
Semifinals Mixed
1SINOPEC 2: FLYING DRAGONS32:39.70
2BOATYLICIOUS22:37.08
3PETROCHINA CANADA TEAM PHOENIX12:36.08
4SINOPEC 1: WATER WARRIORS42:40.67
5VISION BUILDERS53:04.92
 
35
Mixed C Semi 2 500m
10:10 am
Completed
Semifinals Mixed
1CNOOC SURGE32:31.71
2CONNECT FIRST NEVER DRAG'N22:30.26
3STANTEC STRIKERS12:29.52
4FLYING DRAGONS52:39.18
5TD TITANS42:33.46
 
36
Mixed B Semi 1 500m
10:20 am
Completed
Semifinals Mixed
1TEAM CT52:26.96
2WAVERUNNERS42:26.43
3RED EYES PADDLING CLUB12:20.43
4LETHBRIDGE LEFTOVERS32:25.63
5.ROCKSTEADY.22:24.73
 
37
Mixed A Semi 1 500m
10:30 am
Completed
Semifinals Mixed
1CDBC YAHOO EVOLUTION42:13.55
2EDBRC INCREDIBLE HULLS22:11.88
3EDBRC GOT GAINZ12:02.47
4GDBC LOADED GUNNELS32:12.69
5EDBRC DRAGON BOAT Z52:22.79
 
38
Mixed B Semi 2 500m
10:40 am
Completed
Semifinals Mixed
1RAUNCHY RODENTS52:27.67
2DASA DRAGOONS22:19.89
3COULEE CRUISERS12:17.95
4EDBRC DRAGON BLADES42:26.85
5WISHMAKERS32:26.47
 
39
Mixed A Semi 2 500m
10:50 am
Completed
Semifinals Mixed
1SPARTANS42:09.86
2DRAGNUM - DRAGON BOAT CALGARY32:08.60
3CDBC CREW YAHOO12:00.70
4EDBRC GOT PHO?22:05.35
5EDBRC RIVER RATS52:13.35
 
40
Corporate Challenge 500m
11:00 am
Completed
Open
1BENNETT JONES WAKE WARRIORS42:36.30
2CONNECT FIRST NEVER DRAG'N32:33.53
3TEAM CT12:26.28
4STANTEC STRIKERS22:31.76
5BEATUMAN52:40.48
 
41
Sinopec Dragon Boat Charity Race 200m
11:10 am
Completed
Open
1WOOD'S HOMES10:59.76
2CANADA-CHINA COMMERCIAL ASSOCIATION TEAM31:04.90
3COMMUNITY AND MEDIA TEAM41:06.93
4GOVERNMENT TEAM51:09.06
5VOLUNTEER SQUAD21:01.93
 
42
Womens B Consolation 500m
01:00 pm
Completed
Finals Women
1DRAGON OUR TAILS32:51.51
2SNAPDRAGONS12:45.27
3CALGARY DRAGON LADIES22:47.99
4CHEMOSAVVY PINK THUNDER42:53.04
 
43
Womens B Final 500m
01:10 pm
Completed
Finals Women
1CHEMOSAVVY PINK LIGHTNING52:46.62
2RESERVOIR DOLLS12:37.06
3BREAST FRIENDS22:37.76
4TBCC TUMORNATORS42:45.88
5OCC SWAMP SIRENS32:38.13
 
44
Womens A Consolation 500m
01:20 pm
Completed
Finals Women
1SISTERSHIP PHOENIX52:40.65
2WAKE MY DAY12:31.95
3EDBRC DRAGONFLY32:36.32
4SISTERSHIP MAKA POWER42:37.84
5TEAM MILES22:35.17
 
45
Calgary Chinatown Centennial Cup (Womens A Final)
01:30 pm
Completed
Finals Women
1DRAGNUM CPS BAD BUOYS32:20.35
2CDBC YAHOO ANGELS12:12.95
3INCREDIBLE GALZ22:16.10
4COULEE CLASSIC DRAGONS42:29.25
5WOOD'N EYE52:29.64
 
46
Mixed D Consolation 500m
01:40 pm
Completed
Finals Mixed
1DRAGON IT INN42:52.44
2COOL CREW32:49.55
3SINOPEC 1: WATER WARRIORS12:39.62
4VISION BUILDERS53:08.73
5KIDS CANCER CARE PARENTS22:40.00
 
47
Mixed D Final 500m
01:50 pm
Completed
Finals Mixed
1DRACO52:40.35
2OIL CITY CREW12:17.52
3PETROCHINA CANADA TEAM PHOENIX42:37.99
4BOATYLICIOUS32:37.52
5SINOPEC 2: FLYING DRAGONS22:36.82
 
48
Mixed C Consolation
02:00 pm
Completed
Finals Mixed
1TC ENERGYZER BUNNIES22:36.15
2CP RAIL DRAGONS32:36.91
3TD TITANS12:32.65
4FLYING DRAGONS42:38.68
5BEATUMAN52:43.71
 
49
Hong Kong Cup - Mixed C Final 500m
02:10 pm
Completed
Finals Mixed
1BENNETT JONES WAKE WARRIORS42:31.70
2GDBC RESERVOIR DRAGONS12:26.95
3STANTEC STRIKERS52:37.25
4CONNECT FIRST NEVER DRAG'N22:28.22
5CNOOC SURGE32:30.43
 
50
Mixed B Consolation 500m
02:20 pm
Completed
Finals Mixed
1TEAM CT52:28.71
2WAVERUNNERS12:25.90
3EDBRC DRAGON BLADES32:27.90
4RAUNCHY RODENTS22:26.32
5WISHMAKERS42:28.31
 
51
Canada China Commercial Association Mixed B Final 500m
02:30 pm
Completed
Finals Mixed
1.ROCKSTEADY.42:23.63
2RED EYES PADDLING CLUB32:21.85
3COULEE CRUISERS12:14.98
4DASA DRAGOONS22:19.45
5LETHBRIDGE LEFTOVERS52:27.55
 
52
Mixed A Consolation 500m
02:40 pm
Completed
Finals Mixed
1EDBRC DRAGON BOAT Z52:20.82
2CDBC YAHOO EVOLUTION32:14.19
3SPARTANS12:09.84
4EDBRC RIVER RATS42:14.90
5GDBC LOADED GUNNELS22:13.65
 
53
Albert Wong Memorial Cup - Mixed A Final 500m
02:50 pm
Completed
Finals Mixed
1EDBRC INCREDIBLE HULLS42:07.17
2EDBRC GOT GAINZ11:58.58
3CDBC CREW YAHOO21:59.33
4EDBRC GOT PHO?32:06.50
5DRAGNUM - DRAGON BOAT CALGARY52:08.25