countdown
days
hrs
mins
secs

Official Race Results 2018

Updated: August 13th, 2018


See Registered Teams...
See Festival Overall Schedule...
Festival Parking & Shuttle Bus info..

Paddlers Village...

Saturday Race Results...


Sunday, August 12th, 2018 Race Results (Official)

Lane # Team Name Placement  Time
Race 23 - Womens500m Champion 9:00am
1 Sistership Daenerys 4 02:38.72
2 Team Miles 2 02:28.24
3 Yahoo Angels 1 02:18.78
4 Sistership Maka Power 3 02:38.04
5 Snapdragons 5 03:06.28
Race 24 - Womens 500m Champion 9:20am
1 DASA Coulee Classic Dragons 4 02:39.39
2 Wood’n Eye 2 02:27.29
3 Hasta La Vista Babes 1 02:22.29
4 EDBRC DBZ Dragonfly 3 02:37.45
5 Busting With Energy 5 02:55.44
Race 25  - Womens 500m Champion 9:40am
1 Breast Friends 4 02:44.84
2 Swamp Sirens 3 02:35.80
3 Wake My Day 1 02:28.92
4 Reservoir Dolls 2 02:34.21
Race 26- Mixed D Semi 1 Elemental 9:50am
1 Vision Builders 4 03:03.99
2 Team CT 1 02:26.15
3 Kids’ Cancer Care Parents 2 02:34.03
4 Sinopec 3 02:44.05
Race 27 - Mixed C Semi 1 Champion 10:00am
1 Stantec Strikers 4 02:41.14
2 TD Titans 1 02:25.05
3 Wishmakers 2 02:30.26
4 CP Rail Dragons 3 02:30.90
Race 28 - Mixed D Semi 2 Elemental 10:10am
1 Bennett Jones 4 02:49.68
2 CNRL 3 02:36.71
3 Draco Stealth 2 02:35.34
4 Boatylicious 1 02:34.06
Race 29 - Mixed C Semi 2 Champion 10:20am
1 Total Cardiology 3 02:28.54
2 Flying Dragons 4 02:31.14
3 OCC Weed Wackers 1 02:26.97
4 PetroChina Canada 2 02:27.92
Race 30 - Mixed B Semi 1 Elemental 10:30am
1 Calgary Flames 4 02:27.93
2 EDBRC River Rats 2 02:23.23
3 Nexen   3 02:23.95
4 Waverunners 1 02:22.29
Race 31 - Mixed A Semi 1 Champion 10:40am
1 Incredible Hulls 4 02:12.86
2 OCC   2 02:08.24
3 Crew Yahoo 1 02:02.27
4 Spartans 3 02:12.06
5 EDBRC DBZ 5 02:17.73
Race 32 - Mixed B Semi 2 Elemental 10:50am
1 .rocksteady. 4 02:30.97
2 Reservoir Dragons 1 02:23.50
3 DASA Dragoons 2 02:24.90
4 Red Eyes 3 02:26.52
Race 33 - Mixed A Semi 2 Champion 11:00am
1 Yahoo Evolution 3 02:08.73
2 Quiet Riot 2 02:03.27
3 EDBRC Got Gainz 1 02:00.59
4 RGL Dragnum 4 02:09.41
5 Max Storm 5 02:17.13
Race 34 - Corporate Challenge Elemental 11:20am
1 TD Titans 5 02:33.76
2 Nexen   2 02:23.26
3 Incredible Hulls 1 02:17.43
4 Calgary Flames 3 02:26.93
5 PetroChina Canada 4 02:29.23
Race 35 - Sinopec Dragon Boat Charity Race (200m) Champion 11:30am
1 Calgary Zoological Society 3 00:55.81
2 Community and Media Team 1 00:54.26
3 Business Team 4 00:59.27
4 Volunteer Squad 2 00:55.14
5 Government Team 5 01:07.04
Race 36 - Womens Consolation Champion 12:40pm
1 Busting With Energy 4 02:58.16
2 Breast Friends 2 02:47.26
3 DASA Coulee Classic Dragons 1 02:40.38
4 Snapdragons 3 02:56.29
Race 37 - Womens B Final Elemental 12:50pm
1 Sistership Maka Power 5 02:41.71
2 Reservoir Dolls 2 02:35.33
3 Swamp Sirens 1 02:34.18
4 EDBRC DBZ Dragonfly 3 02:36.23
5 Sistership Daenerys 4 02:38.48
Race 38 - Calgary Chinatown Centennial Cup (Womens A Final) Champion 1:00pm
1 Team Miles 5 02:31.27
2 Hasta La Vista Babes 2 02:22.54
3 Yahoo Angels 1 02:17.86
4 Wake My Day 3 02:27.00
5 Wood’n Eye 4 02:29.44
Race 39 - Mixed D Consolation  Elemental 1:20pm
1 Vision Builders 4 02:59.82
2 Sinopec 2 02:46.22
3 CNRL 1 02:41.20
4 Bennett Jones 3 02:53.75
Race 40 - Mixed D Final Champion 1:30pm
1 Draco Stealth 2 02:38.96
2 Team CT 1 02:27.22
3 Boatylicious 4 02:40.36
4 Kids’ Cancer Care Parents 3 02:39.61
Race 41 - Mixed C Consolation Elemental 1:40pm
1 Stantec Strikers 4 02:45.12
2 CP Rail Dragons 2 02:36.93
3 Total Cardiology 1 02:36.49
4 Flying Dragons 3 02:39.02
Race 42 - Hong Kong Cup (Mixed C Final) Champion 1:50pm
1 PetroChina Canada 3 02:34.43
2 TD Titans 4 02:35.07
3 OCC Weed Wackers 1 02:32.62
4 Wishmakers 2 02:33.73
Race 43 - Mixed B Consolation Elemental 2:00pm
1 Calgary Flames 4 02:30.89
2 Nexen 1 02:26.43
3 Red Eyes 3 02:29.13
4 .rocksteady. 2 02:27.93
Race 44 - Canada China Commercial Association (Mixed B Final) Champion 2:10pm
1 DASA Dragoons 3 02:27.38
2 Waverunners 2 02:25.01
3 Reservoir Dragons 1 02:21.93
4 EDBRC River Rats 4 02:28.16
Race 45 - Mixed A Consolation Elemental 2:20pm
1 EDBRC DBZ 5 02:21.99
2 RGL Dragnum 1 02:14.76
3 Spartans 2 02:16.46
4 Incredible Hulls 4 02:19.23
5 Max Storm 3 02:17.49
Race 46 - Albert Wong Memorial Cup (Mixed A Final) Champion 2:30pm
1 OCC 4 02:12.08
2 Crew Yahoo 2 02:03.45
3 EDBRC Got Gainz 1 02:03.05
4 Quiet Riot 3 02:04.73
5 Yahoo Evolution 5 02:16.77

See Saturday Race Grid Results...


GOOD LUCK TO ALL TEAMS!!!
PADDLES UP!

Please note that the race schedule is subjected to change without notice. Just be assured that this schedule is the official race schedule of the Calgary Dragon Boat Race & Festival and that this information on this page is the most up to date schedule.


Title Sponsor


Gold Sponsors


Government Supporters


Hospitality Partners


Production Partner


Official Recovery Beverage


Media Partners


Community Sponsor


Special Events


Accommodations


Multi-Cultural Partner